Motanka - dedičstvo na dlani

Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach a Veršočok, o.z. pozývajú verejnosť na výstavu pod názvom Motanka – dedičstvo na dlani. Výstava bude umiestnená na prízemí knižnice v termíne od 2.10. do 31.10.2023 v čase otváracích hodín knižnice.

Motanka je bábika bez tváre, ručne zhotovená omotaním rôznych látok, šnúrok, krajok a výšiviek na polienko z posvätného stromu. Pri ich výrobe sa nepoužívali nožnice ani ihly a vytvárané boli v pokoji a tichu, lebo len tak mohli v sebe nazhromaždiť ochrannú pozitívnu energiu.
Ľudia jej pripisovali magický a ochranný účel. História motaniek siaha do pohanských čias a v niektorých slovanských krajinách sa traduje dodnes. Dnes motané bábiky slúžia ako výzdoba, hračka pre deti, alebo milý suvenír z ciest. V minulosti však mali tieto bábiky pre ľudí dôležitý rituálny charakter. Boli symbolom plodnosti, šťastného manželstva alebo mali chrániť pred zlými silami, chorobami, nespavosťou či suchom. Ľudia v nich videli možno akýsi symbol ženskej múdrosti a amulet, ktorý mal ochrániť celú rodinu pred všetkým zlým.

Výstavné exponáty poskytne Gabriela Balvirčáková z Občianskeho združenia Veršočok.