Žabiak a cudzinec

(dramatizované čítanie)

"My všetci vieme, že aj keď sme rozdielní, môžeme sa nielen voči sebe, ale i voči našim cudzincom správať priateľsky a s úctou ..."
Atzo Nicolai

Detské oddelenie knižnice pripravilo 16.11.2015 a 18.11.2015 dramatizované čítanie, ktoré odbúrava predsudky z knihy  Maxa Velthuijsa Žabiak a cudzinec. Zúčastnilo sa ho 36   žiakov I. stupňa z II. ZŠ Michalovce a ZŠ Pavlovce nad Uhom.. Zvolili sme si formu dramatizovaného čítania s interaktivnými prvkami a využitím audiovizuálnej techniky. Téma o inakosti, rozdielnosti si vyžadovala aj citlivý prístup a následné rozobratie danej témy zo strany knihovníkov a učiteľov.
Medzi lesnými zvieratkami, ktoré dlho spolu nažívajú, navzájom sa dobre poznajú a rešpektujú, sa jedného dňa zjaví nový obyvateľ -- Potkan. Nikto zo starousadlíkov sa s ním nechce spriateliť, dokonca o ňom začnú rozchyrovať, že potkany sú špinavé, lenivé, bezočivé, ba aj kradnú. Žabiak nedal na ich reči a radšej sa presvedčil na vlastné oči, čo je ten Potkan za zviera. Postupne sa spriatelili a Žabiak zistil, že Potkan je veľmi milý, čistotný a dokonca je ochotný nezištne pomôcť Prasiatku, keď mu začal horieť dom. Jedného dňa si Potkan zbalil stan, batoh a rozlúčil sa s lesom a jeho obyvateľmi. Až vtedy si zvieratá uvedomili, ako im Potkan bude chýbať, veď bol veľmi priateľský a mal samé dobré nápady. Príbeh Potkana, ktorého  ako cudzinca len veľmi ťažko prijme medzi seba súdržná väčšina domácich obyvateľov, napísal a nakreslil holandský autor Max Velthuijs s jasným výchovným zámerom. Táto milá knižka Žabiak a cudzinec nevtieravo ukazuje deťom, ako ľahko vieme odsúdiť človeka len preto, že je v našej krajine cudzincom.

Mgr. Iveta Majvitorová
Fotogaléria