Kniholand 2022 - letný denný tábor pre deti /august/

 OZ Entree pri Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického,  kultúrne zariadenie VUC Košice,   už tradične pripravilo denný letný tábor pre svojich malých a milých čitateľov.
 II. turnus bol od 1.8. – 5.8.2022 . Zúčastnilo sa ho 23 detských čitateľov vo vekom rozmedzí 7. – 12. rokov.  V úvode sme sa všetci navzájom zoznámili.  V putovnej interaktívnej  výstave  „Aha detí, čo to letí „  sa deti dozvedeli o živote bocianov. Výstavu pripravila základná organizácia Bocian Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny na Slovensku  so Slovenskou ornitologickou spoločnosťou. Súčasťou výstavy bola prezentácia,  dokumentárny film  a trojrozmerné predmety – bociany.
V zábavnom  vedomostnom kvíze si deti mali možnosť overiť  svoje poznatky z kníh o Harrym Potterovi. V závere podujatia si vypožičali knihy o slávnom čarodejníkovi. Inšpiráciou bola aj kniha Harry Poter - Filmové prútiky o kúzelných prútikoch, ich tvorcoch a výrobe s podrobným opisom a rôznymi zaujímavosťami z natáčania.
V rámci Kniholandu sme navštívili vodnú zážitkovú cestu Oborín, kde nechýbali ani hry v prírode. Náučný chodník Má dĺžku 3 km s drevenou lávkou (600m) a rozhľadňou na pozorovanie vtáctva. Pozdĺž náučného chodníka sú rozmiestnené informačné tabule, na ktorých sú informácie o chránených živočíchoch a rastlinách, ktoré sa nachádzajú v území Chránenej krajinnej oblasti Latorica a v Chránenom vtáčom území Medzibodrožie a na území európskeho významu Oborínske jamy, ako aj svet vodných živočíchov pozdĺž toku riek Laborec a Latorica.
Celodenný výlet do Sniny a okolia bol naozaj vydarený. Zastavili sme sa v Múzeu  Zemplínske Hámre, ktoré je zriadené v kamennej murovanici – najstaršej budove v obci z 19. Storočia, ktorá pôvodne slúžila pre ubytovanie vedenia železiarni. . Samostatné expozície sa nachádzajú v ďalších objektoch Hámorského náučného chodníka – v budove hámru je umiestnená expozícia kováčstva a hámorníctva a v replike štôlne v lokalite pod kameňolomom sa nachádza expozícia banskej činnosti. V Snine sme navštívili aj mini ZOO Juško, kde deti obdivovali zubra Matúša, capka , pštrosa a koníky.
Vo štvrtok sme navštívili hrad Brekov. Prvá písomná zmienka pochádza z 13. storočia. Patril do sústavy hradov Jasenov, Vinné a Čičva, ktoré strážili uhorsko-poľskú cestu. Hrad postupne chátral, až sa napokon z neho zachovali už len zvyšky opevnenia a múrov. V roku 1963 bol vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Našťastie sa tu dodnes zachovali múry až do výšky troch podlaží, kuchyňa aj pivnice. Dokonca aj časti horného hradu, ktorý bol pravdepodobne vybavený padacím mostom. Nachádza sa tu hradné múzeum a zrekonštruovaná hradná pivnica, v ktorej sa deťom veľmi páčilo. To bolo dobrodružstvo.
Posledný deň nášho táborovania sme navštívili Zemplínske múzeum v Michalovciach. Sídlom múzea je barokovo – klasicistický kaštieľ šľachtickej rodiny Sztárayovcov.
Kaštieľ s komplexom priľahlých budov je národnou kultúrnou pamiatkou. Pozreli sme si vzácne expozície aj expozíciu venovanú pozdišovskej keramike Deň s hrnčiarstvom.
Naše dobrodružné celotýždňové putovanie sme ukončili palacinkami so zmrzlinou.
Mgr. Iveta Majvitorová

Dátum: 1. 8. - 5. 8. 2022
Názov podujatia: Kniholand 2022
Forma: Denný týždenný tábor pre deti
Cieľová skupina:  deti od 7 – 12 rokov
Počet:  23
Podujatie zrealizovali: Mgr. Iveta Majvitorová,  Daniela Ivančová, Bc.Eva Ondová, Mgr. Zlatica Chmurovičová, Mgr. Renáta Vašková , PhDr. Alena Vasiľová, Janka Váradyová, Mgr. Monika Hrehovčíková,  PaeDr. Jana Begová, Mgr. Janka Puškárová. 

 

Fotogaléria