Beseda s Elenou Elekovou

Beseda s Elenou Elekovou

 V spoločenskej miestnosti našej knižnice sme  29.11.201 o 14,00 hod privítali mladú autorku Elenu Elekovu (vl. menom Katarína Varechová), ktorá získala Prémiu Literárnej ceny Mám talent 2011 za prvotinu Život pri živote, ktorú vydalo vydavateľstvo Ikar. Zároveň sme knihu uviedli do života v našej knižnici. Autorka sa priznala, že vždy mala rada slova, najmä písané. Lásku ku knihám jej vštepovali rodičia. Písaním začala už v ôsmich rokoch,  vďaka učiteľke slovenčiny v písaní aj pokračovala. Získala ocenenia v literárnych súťažiach a niektoré vyšli v literárnych prílohách týždenníkov Nové slovo a Smena na nedeľu. V osemnástich s písaním poézie skončila a zdalo sa jej, že na prózu, ktorá ju vždy lákala, nemá talent. Až prišlo ďalšie tvorivé životné obdobie - rodičovská dovolenka a najmä projekt Mám talent. Kniha bola pokrstená dva krát. V Michalovciach knihu pokrstil kaplán Peter Novysedlák vodou. Druhý krst prebiehal v priestoroch v jednom z  kníhkupectiev Panta Rhei v Bratislave. Knihu pokrstil Jozef Heriban za asistencie Dada Nagya a Petra Holka čokoládovými bonbónmi v duchu známej vety Foresta Gumpa "Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, aký bonbón si vytiahneš." Ani pri tomto príbehu neviete aký je chutný a pútavý, kým sa do neho nezahryznete. Je to výstižné, táto kniha je skutočne takým bonbónikom. Je výborne napísaná. Zaujmú ľudské osudy tých, ktorí pomáhajú iným.

Spisovateľka odpovedala na otázky študentov GĽŠ v Michalovciach, GPH v Michalovciach, členov Literárneho klubu Čriepky, ktorého aj autorka je členkou a klientov Integry, o.z.-Združenie pre duševné zdravie v Michalovciach (52 účasť). Boli to predovšetkým účastníci, ktorí sami píšu a milujú literatúru.

Tento rok je pre autorku plodným rokom. Veď len od apríla t.r. napísala okrem spomínanej knihy päť poviedok, ktoré sú uverejnené na stránke Mám talent.

Jana Mrázová 

              

 

                                                                                                                                                                                  

Fotogaléria