O pokazenom gramofóne -- Osmijankova literárna záhrada

Detské oddelenie knižnice v spolupráci s deťmi zo ZŠ P. Horova v Michalovciach sa zapojilo do celoslovenskej súťaže Čítame s Osmijankom. Tento 16. ročník  je zameraný na čítajúce školy a čítajúce rodiny.  V škole a v knižnici riešime súťažné úlohy, zoznamujeme sa s knihami, hráme hry  a do konca apríla 2020 odovzdáme porote plody našej práce. Každý čítajúci si domov odnáša pracovný zošit pod názvom Osmijankova literárna záhrada
Prvé stretnutie s Osmijankom v jeho literárnej záhrade sa zrealizovalo 23.1.2020 . Zúčastnilo sa ho 23 zberačov literárnych semienok. V prezentácii sme si predstavili pravidlá súťaže a rozdali pracovné zošity.  
Prvé semienko: Deti majú za úlohu zahrať sa na pátračov a zistiť čo v ich veku čítali rodičia, starí rodičia.
Druhé semienko: Zistiť a napísať príbeh svojich rodičov, starých rodičov spojený s čítaním vysnívanej knižky.
Predstavili sme si spisovateľku Kristu Bendovú a jej tvorbu. Súčasťou podujatia bola aj výstavka kníh najznámejšej detskej autorky.
 Zrealizovali sme zážitkové čítanie : O pokazenom gramofóne.  Vo veľmi modernom svete v modernom byte žili extramoderní manželia, ktorým sa narodil chlapček Karolko. Karolko mal rôzne extramoderné detské vymoženosti. Rodičia s ním netrávili veľa času, lebo boli stále v práci. Ráno mu pustili gramofónovú platňu, aby sa naučil rozprávať. No gramofón sa pokazil a Karolko sa naučil len niekoľko viet, ktoré stále opakoval dokola. Rodičia si to však nevšimli, kým ich cudzí ľudia neupozornili, že Karolko je nejaký čudný. Až potom pochopili, že sa svojmu synovi musia venovať.
Zahrali sme si  hru  Rodina– pantomímu , kde deti vyjadrovali, čo je v rodine najdôležitejšie. V prostredí rodiny sa delíme so svojimi radosťami, starosťami, bolesťami, čerpáme sily a preto sme všetci poslali najdôležitejšiemu človeku v rodine imaginárnu sms. Rodinu si predstavuje ako strom, ktorý má  pevné korene. Jednotlivé konáre sú členovia rodiny. Ak má strom pevné korene žiadna búrka ho nedokáže zdolať až k zemi. Deti vo výtvarnej aktivite kreslili stromy svojej rodiny.

Domáca úloha pre deti:
    Porozprávať sa doma s rodičmi o knihách, čítaní
    Založiť rodinnú kroniku spoločných čítačiek
    Spraviť dobrý skutok (pomôcť niekomu kto to potrebuje)
    Urobiť si veselú rodinnú fotku „Číta celá rodina“
    Zahrať sa s rodičmi na hudobnú skupinu ( bicie -  hrnce, varechy, fľaše atd)
    Opísať najkrajší zážitok z čítania v rodine

Text: Mgr. Iveta Majvitorová
Podujatie zrealizovali: Mgr. Iveta Majvitorová, Daniela Ivančová, Mgr. Anna Leskovská


 

Fotogaléria