Koniec sveta a čo je za ním (2. stretnutie -- Osmijankova literárna záhrada)

V ZKGZ na detskom oddelení 13.2.2020 pokračovala Osmijankova literárna záhrada pre 22 súťažiacich detských čitateľov zo ZŠ Pavla Horova Michalovce
    Predstavili sme knihu Moniky Kompaníkovej a výtvarníčky Veroniky Klímovej Koniec sveta a čo je za ním.  Príbeh malej rodiny (mamka., desaťročná Ema a sedemročný Timi) sa odohráva na periférii veľkomesta – na sídlisku. Za panelákom vedie už len dvanásťprúdová diaľnica. Aj najbližšia zastávka autobusu sa volá Koniec sveta. Ako sa na takom mieste dá vôbec žiť?
    Deti, aj keď z chudobnejších pomerov nie sú nešťastné, či zúfalé. Možno nie sú úplne spokojné, pretože nemajú výdobytky techniky (mobil, tablet, počítač), ale nie sú hladné, majú kde bývať a je o nich postarané. Najradšej sa hrajú na streche paneláku, v opustenej strojovni výťahu. Odtiaľ každý večer blikajú žiarovkou do mesta mame signál. Tá zase svieti naspäť z mrakodrapu v centre mesta, kde pracuje ako nočná upratovačka. Dobrodružný život sa zdramatizuje, keď strojovňu navštívi záhadný cudzinec.
    Do knihy výtvarníčka Veronika Klimová vložila celý panelák! Ak doň deti zasvietili baterkou, v okienkach sa objavili obyvatelia.  Úlohou deti bolo vytvoriť si detektívnu kanceláriu a vytvoriť kartotéku – na kartičky nakresliť portréty obyvateľov a napísať ich krátku charakteristiku. Pri vymýšľaní sa mohli inšpirovať susedmi.
    Ema a Timi sa najradšej hrali v strojovni výťahu, tam mali ukryté svoje poklady (zbierku pavúkov, chrobáčikov atď), druhou úlohou deti bolo  opísať ich obľúbene miesto na hranie.
    V závere podujatia deti nakreslili panelák s okienkami. Do okienok dokreslili obyvateľov a ich vlastnosti.  Nakoniec vymýšľali názvy autobusových zastávok.
    Rozlúčili sme sa domácou úlohou na jarné prázdniny. Osmijankovia mali za úlohu prečítať knihu Budkáčik a Dubkáčik a vytvoriť mapu vandrovania týchto hlavných hrdinov.

Text: Mgr. Iveta Majvitorová
Podujatie zrealizovali: Mgr. Iveta Majvitorová, Daniela Ivančová, Mgr. Anna Leskovská