Kráľ detských čitateľov 2017

Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Kniha  najväčší priateľ človeka od vynálezu kníhtlače patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých. Kniha v dnešnej internetovej a uponáhľanej dobe si čoraz viac musí hľadať svoju cestu k mladým čitateľom v konkurencií stále viac dokonalejších informačných technológii, ktoré  nútia svojich používateľov k pasívnemu nasávaniu informácii.  A je to na škodu, pretože pri čítaní kníh sa dieťaťu rozvíja fantázia, cibrí pamäť,  rozširuje slovná zásoba a vylepšuje komunikácia.  Knižnice sa snažia realizovať podujatia zamerané na podporu čitateľskej gramotnosti deti a interaktívne stretnutia s knihou na podporu čítania s porozumením.
17. marca 2017 sa v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach uskutočnila slávnostná Korunovácia Kráľa detských čitateľov, čo je každoročné ocenenie najaktívnejších detských čitateľov knižnice v uplynulom roku. Podujatie sa uskutočnilo v rámci Týždňa slovenských knižníc. Kritériom sa stal počet vypožičaných kníh z knižnice v predchádzajúcom roku, ale aj schopnosti osobne prezentovať prečítanú literatúru, zúčastňovať sa podujatí v knižnici , vedieť sa zorientovať na detskom oddelení a v detskej literatúre.  Súťaže sa zúčastnilo 14 najaktívnejších detských čitateľov. Kráľovnou čitateľov sa opäť stala Dominika Pehaničová zo ZŠ T.J. Moussona v Michalovciach, ktorá v r. 2016 prečítala 108 detských kníh a vo vedomostnom kole získala najviac bodov. Titul "prvá dáma detských čitateľov " získala Zuzana Kačkošová zo ZŠ na Okružnej ulici a titul "druhej dámy" putoval   Anete Puškárovej  z II. ZŠ na Švermovej ulici v Michalovciach.
V závere podujatia si mladí čitatelia pochutili  na sladkej maškrte a každý z nich odchádzal  z knižnice s novou knižkou, čo je  pre nich najväčšou motiváciou do ďalšieho ročníka.

Mgr. Iveta Majvitorová


Fotogaléria