A.P. Čechov: Váňa (Celé Slovensko číta deťom v čase adventnom)

Detské oddelenie knižnice v spolupráci  so Základnou umeleckou školou sa v adventom čase zapojilo do projektu Celé Slovensko číta deťom v čase adventnom pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Pripravili sme päť komponovaných adventných čítaní v čase sprísnených koronavírusových opatrení. Podarilo sa nám v tomto ťažkom období nájsť riešenie , aby  deti o atmosféru adventného čítania neprišli vďaka moderným technológiám.
Hrdinom projektu CELÉ SLOVENSKO ČITA DEŤOM sú deti a rodina, jej atmosféra, rozširovanie a prehlbovanie komunikácie medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania, s perspektívou harmonizovania vzťahov a zároveň obohacovania krásou slova, krásou príbehov a krásou vzájomne prežitého. Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, je o pravom zázemí, ktoré každý malý, ale aj veľký, človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier.
Druhé čítanie z knihy poviedok A.P. Čechova Váňka sme zrealizovali 8.12.2020 . Ruský prozaik a dramatik Anton Pavlovič Čechov, svetoznámy autor humoresiek, noviel i drám, jedinečný v charakterizovaní postáv prostredníctvom detailu, cez ich osudy odhaľoval podstatu spoločenských javov. Hlavným hrdinom je sirota Vaňka, chlapček ktorý pred Vianocami píše list svojmu dedkovi na dedinu. List odošle, ale nepozná adresu.

Text: Mgr. Iveta Majvitorová

Forma: online – dramatizované čítanie
Dátum: 8.12.2020
Interakcie: 415
Podujatie zrealizovali: Mgr. Iveta Majvitorová, Mgr. Svätoslav Holonič, učitelia ZUŠ