Stanislav Kostka Neumann

Dňa 2. októbra 2017 sa v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach uskutočnila tretia  prednáška z cyklu prednášok o živote a diele českých básnikov. Stanislav Kostka Neumann,  ktorému  bola venovaná, bol český novinár a básnik, literárny a výtvarný kritik a prekladateľ z francúzštiny a ruštiny.
     Narodil sa v Prahe. Do literárneho života vstúpil na okraji moderny ako spolupracovník Moderní revue, organizátor Almanachu secese a ako vydavateľ vlastného časopisu Nový kult, ktorý postupne prešiel do anarchistickej pozície. Počas prvej svetovej vojny bol na južnom fronte ako sanitný vojak. V roku 1918 sa vrátil do Prahy a prišlo k premene jeho ideológie. Stal sa propagátorom proletárskej literatúry. V roku 1929 sa zúčastnil na tzv. manifeste siedmich, v ktorom sa komunistickí spisovatelia postavili proti novému gottwaldovskému vedeniu strany a boli z nej vylúčení. V druhej polovici 30. rokov rozvíjal aktivitu orientovanú na vytváranie protifašistickej kultúrnej fronty. Počas vojny sa pohyboval po Česku a žil v ilegalite. Po oslobodení sa vrátil do Prahy, kde strávil posledné dva roky svojho života. Najznámejšie diela S.K. Neumanna: Almanach secese, Kniha lesů, vod a strání, Nové zpěvy, Srdce a mračna, S městem za zády, Zlatý oblak.
     Podujatie bolo realizované s podporou Úradu vlády Slovenskej republiky v rámci projektu Česká literatúra 20.storočia. Projekt je zameraný na bližšie spoznanie českej kultúry prostredníctvom českej literatúry. Zúčastnilo sa na ňom 10 členov Miestneho klubu Českého spolku v Michalovciach.  Prednášajúcou bola  Mgr. Vlasta Vojníková.     

odd. beletrie G. Feňáková