Zuzana Kuglerová a Ondrej Kalamár

Zuzana Kuglerová:  Veľká kniha staroslovenských povestí: o bohoch, polobohoch a ľuďoch
Ondrej Kalamár: Pivo u Chárona
     Zuzana Kuglerová je poetka, prozaička, publicistka, autorka historických románov, zberateľka povestí. Je členkou Akadémie slovanskej literatúry a kultúry so sídlom v bulharskej Varne, a členka SC PEN. Jej tvorba bola preložená do viacerých jazykov: nemčina, angličtina, rumunčina, ruština, polština, maďarčina, výber básní vyšiel aj v Japonsku.
Ocenenia získala najmä v zahraničí, v roku 2016 získala titul ambasádor poézie v Rumunskom meste Iaši, v roku 2017 cenu bulharských učiteľov na festivale Slovanskej objatie a v roku 2018 sa stala laureátkou festivalu Slovanská brošňa, ktorú v Londýne každý rok usporiada vydavateľské skupina Kampe.  
Poézia: Madona v hmlách, Opakovaný záber, Hraj (sa so mnou), bibliofília Týždeň pre Barborku, básnický cyklus Žena zo Samarry, spracovaný aj ako divadelná hra, Zakázaná záhrada
Próza: historické romány Beda porazeným, Zlatá reťaz boha Sobeka, Čarodejnica z Petrovíc, Dcéra riečnej panny, Rytier a zbrojnoš (trilógia), Legenda o Selenovi, Hawránok
Povesťové knihy: Turkova stupaj, Kliatba kožušníkovej vdovy, Veľká kniha slovenských povestí (1 a 2 diel), Veľká kniha staroslovanských povestí
    V rámci jarných prázdnin zavítali k nám do knižnice 3.3.2020  spisovateľka Zuzana Kuglerová a  Ondrej Kalamár, ktorý žije a tvorí vo Zvolene..  Podujatia sa zúčastnilo 34 deti z detských domovov. Autorka predstavila a oživila príbehy zo staroslovanských čias.
     Priniesla  povesti, mýty a legendy späté so staroslovanskými počiatkami našich dejín. Delí ich na éru starších bohov, éru mladších bohov, éru božaníc i éru znacharov a volchvov. Kniha obsahuje aj krátke staroslovanské mýty a legendy, zoznam staroslovanských bohov a duchovných bytostí i staroslovanské delenie času. Povesti dopĺňajú ilustrácie Ivana Pavliska.
Ondrej Kalamár predstavil svoju prózu Pivo u Chárona, aforizmy z knihy O.Kmihy, Vypadnuté z o.k a film  Voda, čo ma drží nad vodou, kde bol scenáristom a spoluproducentom .

Mgr. Iveta Majvitorová

Fotogaléria