Calvin sa učí lietať, ŠZŠ Sobrance

Zážitkové čítanie je omnoho atraktívnejší spôsob práce s literárnym textom  ako samotné hlasné čítanie. Zážitková práca s textom je tak výbornou alternatívou na zaujatie deti literatúrou a na podporu ich čitateľských zručnosti a rozvoja čitateľskej gramotnosti. Deťom nielen uľahčuje pochopiť  prečítané, ale upozorní ich  aj na skryté významy textu. 
    27.1.2017 sme navštívili Špeciálnu základnú školu v Sobranciach , kde sme zrealizovali zážitkové čítanie pre 30 žiakov 1.- 4. ročníka. Vybrali sme si knihu od Jennifer Berneovej Calvin nevie lietať (príbeh o vtáčikovi, ktorý mal rád knihy). Rozkošná knižočka o malom vtáčikovi Calvinovi a jeho veľkej láske ku knihám.
Calvin je taká čierna ovca, teda skôr by sa hodilo povedať čierny škorec  (hoci je krásny farebný, rozprávkový a vie rozprávať) Na rozdiel od svojich súrodencov a kamarátov sa nezúčastňuje ich hier a dobrodružstiev. Dokonca sa ani nenaučil lietať. No zato vie čítať! Takže oproti ostatným nie je v nevýhode. Lebo tak ako vie byť čítanie mimoriadne zábavnou činnosťou, tak sa ukáže, že aj vedomosti získané z čítania sú pre Calvinovu vtáčiu rodinu nenahraditeľné. Veru, veru, nebyť knihomoľa Calvina, s kŕdľom by to zle dopadlo!

     V rámci podujatia sme využili prvky interaktivity a pohybovej aktivity  s cieľom efektívnejšieho  porozumenia prečítaného textu a zatraktívnenie knihy ako zdroja informácií.


Mgr. Iveta MajvitorováFotogaléria