Koledy a vianočné zvyky na Zemplíne -- návod na výrobu vianočnej pohľadnice -- tvorivá dielňa, ZŠ Petrovce nad Laborcom

Vianoce sú časom lásky, dobroty a tepla domova kedy sa navzájom obdarúvame a prežívame krásne spoločné chvíle s rodinou a priateľmi.
Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického  -  detské oddelenie  , v rámci projektu Košického samosprávneho kraja Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regióne Zemplín a výzvy Tradície inšpirujú inovácie pripravila 15. decembra 2020 pre  43 žiakov ZŠ Petrovce nad Laborcom  prezentáciu a Tvorivú dielňu  pod názvom Koledy a vianočné zvyky na Zemplíne, návod na výrobu vianočnej pohľadnice.
Zemplín je bohatý na vianočné zvyky a tradície. Iné zvyklosti mali Zemplínčania pred desiatkami rokov a iné majú teraz. V niektorých domácnostiach sa možno niektoré zachovali dodnes, iné môžu v súčasnosti vyvolať u niekoho skôr úsmev na tvári. Prezentácia približuje školákom tradíciu a zvyklosti prastarých rodičov v čase adventu , od Barbory až po Štedrý  večer – „viľiju“ . Žiaci si mohli podľa návodu v prezentácií vyskúšať vytvoriť vlastnú vianočnú pohľadnicu a potešiť ňou svojich najbližších.

Text: Mgr. Iveta Majvitorová
Forma: prezentácia, tvorivá dielňa
Dátum 15.12.2020,  43 žiakov ZŠ Petrovce nad Laborcom
Realizácia: Mgr. Iveta Majvitorová, Mgr. Zlatica Chmurovičová, Mgr. Svätoslav Holonič