Tieň náhrobného kameňa, ZŠ Zalužice

Dňa 25.10.2022 o 9:45 Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického usporiadala autorskú prezentáciu knihy regionálneho autora Vincenta Lapšanského v priestoroch základnej školy v Zalužiciach.
Vincent Lapšanský sa narodil  14. augusta 1942 a je to náš rodák z Michaloviec. Pôvodným povolaním bol elektrotechnik.  Písaniu sa začal venovať začiatkom 60. rokov. Medzi jeho prvé práce patrili cestopisy Parížsky denník (Francúzsko) a Dva týždne v krajine tulipánov (Holandsko).
K písaniu sa vrátil až po pätnástich rokoch. Vtedy vznikla Zimná záhrada a iné poviedky. Náhodné stretnutie s bývalým spolužiakom ovplyvnilo jeho ďalšiu tvorbu; bol vyzvaný napísať povesť o Brekovskom hrade. Vďaka tomu bola napísaná Jaskyňa plná zlata a v nasledujúcich rokoch aj ďalšie historické povesti ako Medailón pre Izabelu, Tridsať strieborných, Pobočník kráľa Matyáša a historické romány Posledný po meči, Démon hnevu, Zemplínske tajomstvá a napokon autorov najnovší román Tieň náhrobného kameňa.
Autor na besede predstavil svoju novú už spomínanú knihu Tieň náhrobného kameňa z prostredia Byzantskej ríše, ktorej okraje na severe siahali až k Vihorlatským vrchom. A práve tu v Michalovciach sa našla kamenná doska z tohto obdobia. Román opisuje možnú súvislosť s bulharským cárovičom Presianom, ktorý tu prežil posledné roky svojho života.
     
Dátum: 25. 10. 2022
Forma: beseda spojená s prezentáciou knihy
Cieľová skupina: žiaci 2. stupňa základnej školy v Zalužiciach
Počet účastníkov: 19 žiakov a 3 pedagogičky
Zodpovedná:  PaedDr. Jana Begová

Fotogaléria