Žabiak a cudzinec, ZŠ Nacina Ves

Detské oddelenie knižnice pripravilo  11.4.2019  dramatizované čítanie, ktoré odbúrava predsudky z knihy  Maxa Velthuijsa:  Žabiak a cudzinec.
 Zúčastnilo sa ho 23 rómskych detí  zo ZŠ Nacina Ves.  Zvolili sme si formu dramatizovaného čítania s interaktivnými prvkami a využitím audiovizuálnej techniky.
 Medzi lesnými zvieratkami, ktoré dlho spolu nažívajú, navzájom sa dobre poznajú a rešpektujú, sa jedného dňa zjaví nový obyvateľ – Potkan. Nikto zo starousadlíkov sa s ním nechce spriateliť, dokonca o ňom začnú rozchyrovať, že potkany sú špinavé, lenivé, bezočivé, ba aj kradnú. Žabiak nedal na ich reči a radšej sa presvedčil na vlastné oči, čo je ten Potkan za zviera. Postupne sa spriatelili a Žabiak zistil, že Potkan je veľmi milý, čistotný a dokonca je ochotný nezištne pomôcť Prasiatku, keď mu začal horieť dom. Jedného dňa si Potkan zbalil stan, batoh a rozlúčil sa s lesom a jeho obyvateľmi. Až vtedy si zvieratá uvedomili, ako im Potkan bude chýbať, veď bol veľmi priateľský a mal samé dobré nápady. Príbeh Potkana, ktorého ako cudzinca len veľmi ťažko prijme medzi seba súdržná väčšina domácich obyvateľov, napísal a nakreslil holandský autor Max Velthuijs s jasným výchovným zámerom. Táto milá knižka Žabiak a cudzinec nevtieravo ukazuje deťom, ako ľahko vieme odsúdiť bez toho, aby sme spoznali charakter a správanie človeka. Súčasťou podujatia bola aj exkurzia po knižnici a  informačná výchova detského čitateľa.
 
Text: Mgr. Iveta Majvitorová
Podujatie zrealizovali: Mgr. Iveta Majvitorová, Daniela Ivančová
 

Fotogaléria