CH. Dickens : Vianočná koleda (Celé Slovensko číta deťom v čase adventnom)

Detské oddelenie knižnice v spolupráci  so Základnou umeleckou školou sa v adventom čase zapojilo do projektu Celé Slovensko číta deťom v čase adventnom pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Pripravili sme päť komponovaných adventných čítaní v čase sprísnených koronavírusových opatrení. Podarilo sa nám v tomto ťažkom období nájsť riešenie , aby  deti o atmosféru adventného čítania neprišli vďaka moderným technológiám.
Hrdinom projektu CELÉ SLOVENSKO ČITA DEŤOM sú deti a rodina, jej atmosféra, rozširovanie a prehlbovanie komunikácie medzi rodičom a dieťaťom prostredníctvom knihy a spoločného čítania, s perspektívou harmonizovania vzťahov a zároveň obohacovania krásou slova, krásou príbehov a krásou vzájomne prežitého. Čítanie veľkých malým je o budovaní vzájomnej dôvery, o pocite istoty, ochrany, je o pravom zázemí, ktoré každý malý, ale aj veľký, človek veľmi potrebuje. Je to ten pocit, ktorý nám nemôže poskytnúť ani televízna ilúzia, ani kontakty cez sociálne siete, ani nadšenie z počítačových hier.
Tretie čítanie z knihy CH. Dickensa Vianočná koleda sme zrealizovali 8.12.2020. Pán Scrooge je známy ako lakomec a jeho chamtivosť nepozná hraníc. Dokonca ani na Vianoce sa jeho tvrdé srdce neobmäkčí, len podráždene a s kyslým výrazom na tvári sleduje predvianočný zhon. Nečakaná a tajuplná návšteva, ktorá ho vyľaká, však mnohé zmení. Navštívi ho Marley, jeho dávny obchodný partner, čo by však nebolo nič neobvyklé, keby Marley nebol dávno mŕtvy. A nebude to len duch Marleyho, ale pána Scroogea prídu osobne pozrieť aj ďalšie prízraky. Štedrý deň sa neúprosne blíži a s ním možnosť vykúpenia. Prehodnotí Scrooge svoj doterajší život, alebo sa bude naďalej utápať v pocitoch odporu a nenávisti? Najkrajší príbeh veľkého anglického rozprávača " Vianočná koleda" z roku 1843 aj v súčasnosti dokáže zaujať a osloviť čitateľov po celom svete.

Text: Mgr. Iveta Majvitorová
Forma: online – dramatizované čítanie
Dátum: 8.12.2020
Interakcie: 394 , Podujatie zrealizovali: Mgr. Iveta Majvitorová, Mgr. Svätoslav Holonič, učitelia ZUŠ.